10KN-600KN WDW-D Computerized Electronic Universal Testing Equipment
jinan hardness STING EQUIPMENT CO., LTD
Contact Now
Brand Name : PTE
Model Number : 10KN-600KN WDW-D Computerized Electronic Universal Testing Equipment
Certification : CE
Place of Origin : China
MOQ : 1
Payment Terms : L/C, T/T, Western Union
Delivery Time : wooden case
Packaging Details : within 10 days after the confirmed order
Usage : Universal Testing Machine
standards : ASTM, DIN, BS, JIS, GB, etc.
test material : metal,plastic,rubber,spring, all kinds of rope material
fields : metallurgy, machinery, building engineering,industry,lab,factory
Load accuracy : ≤±1%
Contact Now
Applications:
WDW-D Main Specifications (10KN --- 300KN):
Max. Load 300KN 200KN 100KN 50KN 20KN 10KN
Load accuracy ≤±1% (≤±0.5% for special order)
Load range 2%-100% of full scale (0.4%-100% for special order)
Load resolution 1/200000 of full scale
Test speed 0.005-500mm/min
Speed accuracy ≤±1%
Displacement resolution 0.001mm
Deformation resolution 0.0001mm
Effective test width
570mm
450mm
Effective tensile space 600mm 600mm
Dimension 1110×750×2560mm 980×720×2150mm 800×550×1750mm
Power supply 380V, 3ph, 3KW 220V, 1ph, 1.5KW 220V, 1ph, 0.5KW
Weight 2100KG 1200KG 500KG
Grips Wedge type, plate type and other grips as consumer’s demand
(500KN – 600KN):
Max. Load 600KN 500KN
Test speed 0.005-250mm/min
Speed accuracy ≤±1%
Effective test width
570mm
Effective tensile space 600mm
Dimension 1110×780×2560mm 1110×780×2560mm
Power supply 380V, 3ph, 3.5KW 380V, 3ph, 3.5KW